Rafinovanost a krása Beskyd

31. 8. 2018
Rafinovanost a krása Beskyd

Vesnice Čeladná proslula v minulosti několika způsoby, slavnými rodáky i první autobusovou linkou v zemi, ale skutečně známou, navštěvovanou a expandující se stala až v novém tisíciletí, a zejména díky golfu.

 Prosper Golf Resort je na české poměry specifický. Jednak se zde snoubí dvě záliby zakladatele Stanislava Prose, a to golf a koně, takže v sousedství fairwayí a působivé klubovny se nacházejí stáje. Jednak byl areál už v době vzniku, tedy v roce 2001, pojat dosti velkoryse. A konečně, jako doplněk, ale vlastně i jako dominanta, byl později postaven velkorysý spa hotel Miura, v jehož de luxe pokojích se bydlí za několik tisíc korun.

 Nejnižší nejsou ani čeladenská green fee, avšak možná překvapí, že bájné vysoké ceny jsou minulostí. Za jistých okolností si tady lze zahrát i za 900 korun, víkendový klasický zážitek vyjde na dva tisíce. Zaníceným hráčům se nabízejí - za vcelku příznivé sumy - i balíčky s různými kombinacemi zdejších dvou osmnáctek, a také s přejezdem na nedalekou Ostravici.

 A když už jsme u toho, že Prosper Resort má dvě hřiště, hned je tu dobrá zpráva pro účastníky SEAT ProRace Golf Tour, kteří se sem chystají. Podařilo se domluvit, že hrát se bude na Old Course, tedy na hřišti, jež s nepatrnými změnami po tři roky prověřovali nejlepší profesionálové při Czech Open. Ne že by New Course bylo méněcenné nebo druhořadé, rozhodně se vyplatí vyzkoušet ho, ale kdo věnuje golfu jen ten první zářijový čtvrtek, bude rád, že si zahraje na takové klasice.

 Hned si řekněme, je to krásné, ale těžké hřiště. Známý Španěl Miguel Ángel Jiménez, autor designu a několika úprav, zasadil jamky do původní krajiny, takže se dotýkají lesa, narážejí na vodu a protahují se stromořadími v rafinované skladbě. Fairwaye jsou většinou úzké, chyba se trestá.

 Nač je možné se těšit, ale zároveň mít i lehké obavy, jsou zdejší greeny. Bude záležet na počasí i na greenkeeperech, ale může se stát, že budou hodně rychlé. To v součtu s množstvím brejků činí z patování velkou výzvu, několik jamkovišť je koncipováno terasovitě. K pěti přiléhá vodní překážka, patnáctý green je vodou obklopen zcela.

 Jaké další nástrahy čekat? Třeba délku jamek, jsou tu více než pětisetmetrové pětipary (jamky 7 a 10) - počítáme-li vzdálenost ze žlutých odpališť (sedmička je z mistrovských dokonce monstrózní). Na některé jamky musí jít odhodlaně ženy, protože jim tady stavitelé neposunuli místo pro první odpal tolik dopředu, jak je běžné jinde. Celkově tento par 72 měří ve "žluté" variantě 6069 metrů, v "červené" 5200. Hřiště má rytmus, avšak přece jen je vymyšleno tak, aby druhá devítka představovala větší zátěž, což podpořeno únavou může znamenat i nečekanou a rychlou zkázu dobře se vyvíjejícího skóre.

 SEAT ProRace Golf Tour však opět všem zpříjemní hru špičkovým cateringem, vloženými soutěžemi a hodnotnými cenami. A kdyby snad přece jen nebyl výsledek uspokojivý, posezení na jedné z teras klubovny v Čeladné je zážitek, jaký leccos golfistovi vynahradí. Takové ochlazení, aby nebylo možné si ho vychutnat, snad ještě počasí nechystá.

ProRace system

Marketingová agentura, která je od roku 2004 známa především působením v motoristickém sportu, kde vlastnila a provozovala stejnojmený tým v Mezinárodním mistrovství ČR a poté Mistrovství světa World Superbike v kategorii Supersport kde dokázala vyhrát s italským jezdcem Lorenzem Lanzim, vlastnící celkem čtyři tituly Mistra republiky. Za tým v minulosti nastupovali jezdci jako Lukáš Pešek, či Gabor Talmacsi a Miloš Čihák a Patrik Vostárek.

Nadpis

Prorace zároveň byl jediným pořadatelem nejprofesionálnější motocyklové závodní školy “California Superbike school” v ČR.

Od roku 2014 pořádá přední golfovou tour ProRace Golf Tour s jedním z hlavních partnerů, automobilkou SEAT.